Okul Öncesi Eğitim İle İlgili Önemli Tavsiyeler

Merii

Yönetici
Yönetici
Geliştirici
Katılım
27 Tem 2019
Mesajlar
38
Tepkime puanı
23
Okul öncesi: Zorunlu eğitime henüz başlamamış çocukları kapsayan dönemin adıdır. Yaş aralığı vermek gerekirse okul öncesi, 3–6 yaş arası çocuk grubunu ifade etmektedir. Peki, okul öncesi eğitimi nedir?
Okul öncesi eğitimi: Çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak hem hayata, hem de zorunlu eğitim dönemine hazırlanmasını sağlayan eğitim sürecidir. Okul öncesi eğitim programı iyi planlandığında, ebeveynlerin ve eğitimcilerin etkin rol aldığı, verimli bir öğrenme ortamı oluşur. Okul öncesi eğitim döneminde çocuklar büyük kazanımlar sağlar.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ARAÇLARI NELERDİR?
Çocuğunuzu okul hayatına veya daha genel anlamıyla hayata hazırlarken okul öncesi dönemde kullanabileceğiniz eğitsel araçlar şunlardır:
  1. Okul öncesi eğitim kitapları: Boyama, kırpma, bulmaca türü kitaplar.
  2. Okul öncesi eğitim siteleri: Eğitici animasyonlar, interaktif uygulamalar ve video içerikler.
  3. Okul öncesi oyunları: Oyuncak, oyun, interaktif mobil oyunlar, web oyunları gibi içerikler.
  4. Okul öncesi eğitim kurumları: Anaokulu, yuvalar, kulüpler ve benzeri kurumlar.
1- OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KİTAPLARI | UZMAN TAVSİYELERİ
Geometrik şekilleri ve renkleri
1- OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KİTAPLARI | UZMAN TAVSİYELERİ
Geometrik şekilleri ve renkleri öğretmeye yönelik kitaplarla birlikte basit bulmacalar içeren kitaplar tavsiye edilmektedir. Boyama kitabı, iz üzerinden resim tamamlama, nesneleri tanıma ve benzeri aktiviteler içeren kitapları da okul öncesi eğitimi için kullanabilirsiniz.
Bazı kitaplarda makas ile kesme, şekillendirme gibi egzersizler mevcuttur. Bu tür aktivitelerin çocuklar için plastik kaplı makas ile ebeveyn gözetiminde uygulanması gerekmektedir.

kitaplarla birlikte basit bulmacalar içeren kitaplar tavsiye edilmektedir. Boyama kitabı, iz üzerinden resim tamamlama, nesneleri tanıma ve benzeri aktiviteler içeren kitapları da okul öncesi eğitimi için kullanabilirsiniz.
Bazı kitaplarda makas ile kesme, şekillendirme gibi egzersizler mevcuttur. Bu tür aktivitelerin çocuklar için plastik kaplı makas ile ebeveyn gözetiminde uygulanması gerekmektedir.
2- OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SİTELERİ | UZMAN TAVSİYELERİ
Okul öncesi eğitimi için site seçerken çok dikkatli olmanız gerekiyor çünkü internetin olduğu bir alandan bahsediyoruz. Üçüncü taraf reklam yönlendirmeleri içeren web siteleri tavsiye edilmemektedir çünkü çocuklar, bu reklamlara tıklayarak kendileri için uygun olmayan sayfalara geçiş yapabiliyorlar.
Unutmayın: Ücretsiz kullanılan neredeyse her ürün, hizmet giderlerini reklamlarla finanse etmektedir. Dolayısıyla, ücretsiz olması bir cazibe değil; soru işareti olarak değerlendirilmelidir. Bu tür eğitici siteleri, ebeveyn gözüyle iyice incelemeden çocuğunuza sunmayın.
İçerik kalitesinden emin olduğunuz videolu eğitim ve animasyon sitelerini, çocuğunuza okul öncesi eğitim içeriği olarak sunabilirsiniz.
3- OKUL ÖNCESİ OYUNLARI | UZMAN TAVSİYELERİ
Okul öncesi eğitici ve zeka geliştirici oyun-oyuncak tavsiyelerini her yaşa özel ayrı ayrı paylaşmıştık. Bu yazıda okul öncesi tüm yaş gruplarını (4-5-6 yaş) kapsayan interaktif bir oyundan bahsedeceğiz.
Oyunların, çocuklarda zeka gelişimi için en önemli araçlar olduğunu yazılarımızda sık sık hatırlatıyoruz. Özellikle eğitici zeka oyunları çocukların hem zihinsel becerilerini geliştirmekte, hem de okul başarısını artırmaktadır. Okul öncesi eğitim oyunları, çocuk gelişim uzmanları tarafından belirlenir.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLENLER

Soru 1: Okul öncesi eğitimi kaç yaşında başlatılmalı?
Bu sorunun cevabı, çocuğun gelişim düzeyine ve aile yapısına göre farklılık gösterse de genel kabul görmüş uzman tavsiyeleri şu şekildedir:
Çocuğun 3 yaşına kadar bizzat ilgi ve şefkat görebilmesi için ebeveyni devamlı yanında olmalıdır. Yaşamın ilk 3 yılında temel güven duygusunun gelişecek olması ve temel bakım ihtiyaçlarının eksiksiz karşılanabilmesi için bu süre zarfında okul öncesi eğitim kurumlarına başvurmak önerilmiyor.
Anne-baba çalışmak zorundaysa kreş önerilir. Kreş, anaokulundan farklı olarak 3 yaş altı çocukları kabul etmektedir. 36.Aydan itibaren okul öncesi eğitim planı yapmaya başlayabilirsiniz. Araştırmalara göre aileler, okul öncesi eğitimi genellikle 4-5-6 yaş dönemi için tercih ediyorlar. Çalışan annelerin olduğu ailelerde, 3 yaş altı çocukların da kreşe gönderilme oranı bir hayli fazla.
Bunlarla beraber, eğitimin her yaşta önemli olduğunu ve 1 yaşındaki çocuğun dahi ebeveyni tarafından eğitilebileceğini hatırlatmakta fayda var. Bu da demek oluyor ki, okul öncesi eğitim anne-baba ile başlar; ilkokul seviyesine gelene kadar çeşitli yöntemlerle devam eder.

Soru 2: Okul öncesi eğitimi çocuğa neler kazandırır?
Okul öncesi eğitimi ile çocuğun ilgi alanları ve öne çıkan yetenekleri tespit edilebilir. Gözlemlenen çocuğun sahip olduğu bireysel farklılıklar göz önünde bulundurularak fiziksel ve zihinsel gelişimlerine destek vermek kolaylaşır. Bu süreç, nokta atışı çözümleri de beraberinde getirir.
Okul öncesi eğitimi çocuğun duygusal, fiziksel, zihinsel, dil ve sosyal gelişimi açısından yüksek öneme sahiptir. Çocuğa özel kişiselleştirilmiş süreçler içereceğinden, edinilen beceriler çocuğun bir ömür yaşam kalitesine yansımaktadır.
 
Üst