İşte Zayıflama Hakkında Merak Ettikleriniz

Merii

Yönetici
Yönetici
Geliştirici
1.Zayıflamak için her diyeti denedim fakat işe yaramıyor ne önerirsiniz?
Muhtemelen ‘denedim’ dediğiniz diyetler birilerinin ‘ben böyle yaptım, şu kadar kilo verdim’ dediği diyetlerdendir. Bir başkasında işe yarayan bir diyetin sizde de işe yaramasını beklemişsinizdir. Belki yarayabilirdi ama olmamış. Bunu sebebi sizin kilo veremiyor oluşunuz değil uyguladığınız diyetin size uygun olmayışıdır. Yaşınız, boyunuz, kilonuz, varsa sağlık sorunlarınız ve kullandığınız ilaçlar, yaşam tarzınız ve kişisel alışkanlıklarınız dikkate alınarak size özel hazırlanmış bir diyet ile kilo vermeyi deneyebilirsiniz. Vücut, biyolojik bir makine olsa da kullanım koşullarına bağlı olarak bireysel tepkiler ortaya koyabilen, kullandığı yakıt ( diyetiniz) ve bulunduğu çevre koşullara göre adaptasyon geliştirebilen akıllı bir makine olduğunu unutmayalım.
Önerim, tüm bu sıraladığım belirleyicilerin dikkate alındığı size özel bir program ile denemeniz.
2.İdeal kilo nedir?
Kadınlar için şu, erkekler için bu denebilecek bir yanıtı yok maalesef bu sorunun.
Vücut ağırlığının sınıflandırılmasında kullandığımız Beden Kitle İndeksi (kısaca BKI ) dediğimiz bir tabir vardır. Kilonuzu, boyunuzun metre cinsinden karesine bölerek hesaplanan bir belirteç diye düşünün. Çıkan sonuç 20-24,5 arasında ise vücut ağırlığına bağlı riskler yönünden sağlıklı aralıktasınız. Çıkan sonuç aralıktan daha büyük bir değer ise adım adım şişmanlığa doğru gittiğinizi düşünebilirsiniz. Bu değer 30 ve üstünü göstermeye başladığında ise artık Obeziteden söz etmeye başlıyoruz.
Eğer çıkan sonuç 18,5’in altında bir değerse zayıflıktan kaynaklanan sağlık risklerinden uzaklaşmak için biraz kilo almanızda fayda var diyebilirim.
3.Kısa zamanda kilo vermek istiyorum ne yapmalıyım?
Kilo vermek pratikte düzeli olarak aldığı kaloriden daha az kalori alarak depolardaki yağların enerji için kullanılması ile sağlanır. 1 kg ağırlık kaybedebilmek için 7000 kalori eksik almanız gerekir. Günlük ortalama 1600-2500 kalori alan kişilerin 7000 kalori eksik alması ne kadar kısa sürede mümkün olur varın siz karar verin.Sağlıklı kilo verme fazla ağırlık yüzdenize bağlı olarak değişerek, haftada 0,5- 2 kg kadar olduğunu, daha fazlasının kalıcı ve sağlıklı sonuç almak açışından riskli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
4.Bitki çayları zayıflamaya yardımcı olur mu?
Bitki çayı derken? Yeşil çay, adaçayı, ıhlamur, papatya, kuşburnu, mate, kekik, melisa… hangisi? Bitki çaylarının her biri farklı bileşenler ile sağlığınız ve fit olmanız konusunda farklı mekanizmalarla yardımcı olabilir. Ama tek başına zayıflatan bir çay ile henüz tanışmadık. Tükettiğiniz her şey diyetinizdir derken diyetinizin bir bütün olarak 1 gün içinde tükettiklerinizin bir toplamı olduğunu söylüyoruz. Toplamda ortaya çıkan tablo sonucu değiştirir.
Örneği yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, metabolizma hızlanırsa vücut her zaman harcadığından daha fazla enerji harcar. Bu da kilo vermeye yardımcı olduğunu gösterir ancak kilo verdirir demek çok da doğru değil.
5.Göbeğimi eritmek için ne yapmalıyım?
Size özel hazırlanmış sağlıklı bir beslenme programı, yağ dokularınızdan kaybederek kilo vermenizi sağlar. Ve bu kayıplar en çok depo yağ hangi bölgede ise daha çok o bölgeden oluşur. Fazla yağlanma göbek bölgesinde ise yağ kaybı da en çok oradan olacaktır. Size özel diyet ile yağlılığını azalttığınız vücudunuzun, karın kaslarını çalıştıracak egzersizler yaparak form kazanmasını sağlayıp göbeğinizin sizin deyiminizle eridiğini görmeniz mümkün. Göbek eriten, basen eriten, bacak incelten bir besin maalesef yok.
6.Çok az yiyip kilo vermek doğru bir diyet mi?
Hayır değildir. Bu durum vücudu bitkin ve sağlıksız yapar. Yaşamımızı sürebilmemiz için 70’e yakın besin ögesine ihtiyacımız ve biri alınmadığında, az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme geriler, vücut dokuları yapılamadığı ve yaşamsal faaliyetler sağlıklı bir şekilde sürdürülemediği için “Yetersiz Beslenme” durumu oluşur.
7.Zeytinyağlı yemekler kilo aldırır mı?
Kalorisi olan her şey gibi zeytinyağlılar da kilo aldırabilir. Kilo almak, harcanan kaloriden daha fazla kalori tüketilmesiyle oluşur. ‘Zeytinyağlı yemekler kilo aldırır’ gibi bir genelleme yapmak yanlış olur elbette. Fakat zeytinyağının da diğer yağlar gibi kalorisi vardır ve kalorisi olan her şey gibi kilo aldırma ihtimali vardır
Tereyağı ve kuyruk yağı gibi zeytinyağının da 1 gramı 9 kaloridir.
8.Günde ortalama kaç öğün beslenmemiz gerekir?
Önerdiğimiz 6 öğün. Ancak günümüz çalışma koşulları bazen kişilerin beslenmeye ayırabileceği zamana alan tanımayabiliyor. Koşullarından dolayı 6 öğün beslenemeyenlere hiç olmasa 4 öğün yapmalarını öneriyoruz. Bu söz ettiğimiz tercih değil gereklilik durumunda kötünün iyisi.