Geçtiğimiz Yıla Damga Vuran Bilimsel Gelişmeler

Merii

Yönetici
Yönetici
Geliştirici
Katılım
27 Tem 2019
Mesajlar
38
Tepkime puanı
23
1- Genetiği değiştirilen ilk bebekler dünyaya geldi
Çinli bilim insanı He Jiankui, ülkedeki ikiz kız bebeklerin embriyolarında gizlice genetik değişiklik yaptığını öne sürdü.
Eğer iddialar doğruysa bebekler dünyada bilinen embriyosu değiştirilmiş ilk çocuklar olacak. Araştırmanın ardından genetik değişikliğin bu kadar seri biçimde yapılabiliyor olması hem merak hem de endişeyi beraberinde getirdi.
5aa680d37af50739d48f32a8.jpg
2- Nötrinolar
Evrenin oluşumu hakkında merak ettiklerimizi ‘ufak’ da olsa aydınlatacak gelişme ise evrenin yapı taşlarından birini oluşturan nötrinoların yaklaşık bir ışık yılı (10 trilyon km) kalınlığındaki kurşun metalini hiçbir atoma çarpmadan geçebileceğinin ortaya konması oldu.
Temmuz ayında yapılan bir çalışma, bu nötrinolardan birinin uzak bir galaksiden Dünya’ya geldiğini gösterdi.
notrino-boynuzu.jpg
3- Google’ın yapay zekası kendini eğitmeyi öğrendi
Google’ın yapay zeka araştırmaları yapan şirketi DeepMind yapay zekanın kendi başına öğrenmesini sağlayan bir sistem geliştirdi.
4- Dünya en büyük dahisini kaybetti
Dünyanın muhtemelen en çok tanınan bilim insanı Stephen Hawking hayatını kaybetti. Ünlü evrenbilimci ve fizik profesörü 76 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hawking’in ölümüyle ilgili aile sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Profesör Hawking, sabahın erken saatlerinde Cambridge’deki evinde huzurlu bir şekilde hayata veda etti.

stephen-hawking.jpg
5- Atlas robot olimpiyatlara hazır
Daha önce zıplama, kavrama, engel aşma gibi testlerden başarıyla geçen robot, bu kez hepsini aynı anda gerçekleştiriyor. Üstelik artık daha çevik ve daha estetik.
atlas-2-1.jpg
6- Dünyanın ilk yapay zeka haber spikeri ile tanışın
Dünyanın ilk yapay zeka haber spikeri Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’da göreve başladı. Hem Çince hem İngilizce haber sunabilen yapay zeka ile böylece hayatımızın büyük bir bölümü daha dijitalleşmiş oldu.

dunyanin-ilk-yapay-zeka-spikeri-ekrana-cikti-1541691547.jpg
7- Türkiye Uzay Ajansı kuruldu
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Türkiye Uzay Ajansı resmen kuruldu. Resmi Gazete’de yer alan kararnamede, ajansın görev ve yetkileri belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan 23 numaralı Kararnamede tüzel kişiliği haiz, idari ve mal özerkliğe sahip, özel bütçeli Türkiye Uzay Ajansının kurulduğu bildirildi.
turkıye-uzay-ajansi-kuruldu-shiftdelete.jpg
8- Laboratuvarda üretilen akciğer domuza takıldı
Galveston Teksas Üniversitesinde tıp profesörü Joan Elizabeth Nichols, domuzları laboratuvarda ürettikleri akciğerler ile yaşattıklarını bildirdi.
Araştırmacılar, nakil yapılacak domuzun akciğerinin sol lobunu çıkartıp yerine laboratuvarda ürettikleri akciğer lobunu nakletti.
picture2-dpi_300-720x720-700x325.jpg
9- Cam merceğin yerine metamercek
Harvard Üniversitesinde uygulamalı fizik profesörü Federico Capasso, cam merceklerin yerini, nanoteknolojiyle ürettikleri metamercek denilen ürünün alacağını açıkladı. Capasso, çok küçük olan metamercek ile ilk kez görünür ışığı oluşturan farklı dalga boylarındaki ışınların tümünün bir noktaya odaklanabildiğini belirtti.
ArtificalEyeImageHighRez.jpg
10- Atom kalınlığında bellek depolama
Austin Teksas Üniversitesi ile Pekin Üniversitesi çalışmaları ile atom kalınlığında bellek depolama aygıtı yapıldı. İlk denemelerde başarılamayan çalışma, Teksas Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü profesörü Deji Akinwande tarafından bildirildi.Bu buluşa, hafızası olan dirençlere "memristör" denildiği için "atomister" adı kondu. Bu sayede bilgisayar ve telefonların boyutu küçültülebilecek ve kapasite artacak.

atom-kalinliginda-bellek-m.jpg
 
Üst