Doğru Alışveriş Nasıl Yapılmalı

Merii

Yönetici
Yönetici
Geliştirici
Katılım
27 Tem 2019
Mesajlar
38
Tepkime puanı
23
alisveris_hastaligi_nedir_tedavisi_var_midir_1523005722_0668.jpg
Alışveriş yapmak bazen mutlu eder, bazen de öfkelenmemize neden olur. İhtiyacımız olan şeyleri alıyoruz. İstediğimiz şeyleri alıyoruz. Bazen hem ihtiyacımız olmayan, hem de aslında çok da istemediğimiz şeyleri, nedensizce alıyoruz. Neden diye sorduğumuzda ise buna bir yanıt bulamıyoruz. Kurnaz perakendeciler, aslında bu sorunun yanıtı olabilecek sayısız bahane üretebilir. Ancak günün sonunda, cüzdanımızla baş başa kalan yine biz oluyoruz. Bu yüzden yine kendi başımızın çaresine bakmamız gerekiyor.
1. Mağazaların sizi cezbetmesine izin vermeyin
Perakende sektörü, cüzdanlarımıza giden yolun duyularımızdan geçtiğini çok iyi biliyor. Spor markaları, gençlerin hormonlarına seslenmek için bass sesleri yüksek müzikler çalarken, oteller ve spa salonları aromatik kokular ve soft müziklerle içinizi okşamayı tercih eder, mücevher dükkanları ise yüksek voltajlı halojen ışıklandırmalar kullanır. İşte sizi alışverişe iten bu atmosfere kanmayın.

2. Mağazaların sizin aklınızdaki fiyatı yukarılara çekmesine izin vermeyin
Aklınızda makul bir fiyat varsa, karşınıza çıkan farklı gramajdaki ürün çeşitleriyle bu fiyatın yukarıya çekilmesine izin vermeyin. Aceleniz olduğunda veya yanınızda çocuklar varsa her bir ürünün gramajına dikkat ayıramayabilirsiniz ancak normal zamanlarda buna dikkat etmeyi unutmayın.

3. Bedava kampanyalarını dikkatlice inceleyin
Bedava hepimize cazip gelebilir ancak bu tür kampanyaları dikkatlice incelemekte fayda var.

4. Kimle alışverişe gittiğinizi unutmayın
Birlikte alışverişe gittiğiniz kişilerin satın alma tercihlerinizi etkilediğini unutmayın. Bazen, yanınızdaki kişi sizin para harcama normlarınızı belirleyebilir ve neyin kabul edilebilir olduğunu ortaya koyabilir. Bir anda kendinizi bir çift ayakkabıya binlerce lira vermiş halde bulmak istemiyorsanız, kimle alışverişe gittiğinize dikkat edin.

5. İnternetten alışveriş fırsatlarından yararlanın
Satın almak istediğiniz şeyin bir de internetten alışveriş fırsatlarını araştırın. İnternetteki kampanyalar sandığınızdan çok daha karlı olabilir.

6. İhtiyaçlarınızı karşılayın
Temel ihtiyaçlarımızın beslenme, giyinme ve barınma olduğunu düşünebilirsiniz ancak bunların dışında bir de duygusal sağlığımızın gerektirdiği ihtiyaçlarımız var. Kendinizi şımartmak, masaj yaptırmak birkaç örnek olabilir. Bütçeniz elverdiği ölçüde kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın.

7. İndirim sezonlarını takip edin
Satın aldığımız her şeyin bir sezonu olduğunu unutmayın. Spor kıyafetleri ocak ayında, elektronik eşyalar genellikle şubat ayında, temizlik ürünleri mart ayında indirime girer. Genel kural, bir ürünün sezonunun sonunda indirime girmesi şeklindedir. Bu indirimleri sıkıca takip edin.
 
Üst